Lavastus: Äratõmbetuli
Lavastaja: Mart Sander
Teater: Ma arvan, et Mart Sander ise
Kestus:  1 tund 5 minutit
Esietenduse kuupäev: 17. juuni
Külastuse kuupäev: 19. juuni

 

Draamateatri mingi väike saal. Elutoa sisustus. Kaks näitlejat. Üks noorem, pealtnäha ambitsioonikas seksikas tegelane. Teine natuke vanem, tõsine ja natuke kurjaloomuline, aga ilusa hääle ja diktsiooniga.
Vaenlaslikud.
Ma ei saanud aru, miks nii halb näitemäng. Ma nägin liiga selgelt, et see on lavastus ja mulle see ei meeldinud mõte.

Mehed hakkasin mängima malet oodates midagi peidetud hirmuga. Siis sai selgeks, et see ‘’halb’’ näitemäng oli mäng ja hetkega olin ma rahul kõigega. Tegelikult oli kõik palju keerulisem. Kuigi laval oli tegelasi vaid kaks, tuli mõelda veel mõnest. 1) Mees, kelle nö õpipoiss oli see noorem mees, 2) Mingi mees, kes röövis males võitmise skeemi ja tahtis selle enda nime alt maha müüa, 3) politseinik. Segane värk ja ütlen kohe siira kahjutundega, et tõenäoliselt on mul nüüdseks nii mõndagi meelest läinud.

Igatahes, see noorem mees ja ta nö mentor omasid mingit super geniaalset skeemi, millega alati võitsid malemängu. Vanem mees tuli nooremale mehele külla, sest tahtis ise osta skeemi autoriõigused. Aga sellel järsul pöördel, kui selgeks sai, et nad mõlemad pole need, kellena end näidata tahavad, läks kõik väikse sammu keerukamas. Ja siis veel keerukamaks ja siis veel palju keerukamaks.

Ma sattusin hasarti ja mõtlesin, et kui keegi mõjukas inimene ütleks mulle: ‘’Kuule, aga nüüd on nii, et kui väga ikka tahad, lubame sul ametlikult etenduselt lahkuda’’ sel korral ma jääks kindlameelselt istuma, sest see oli isegi natuke suurem huvi kui see ‘’ei tea küll, mis järgmisena tuleb’’.. Ja arvestama peab, et ma pole kunagi kriminaallugudest väga huvitatud olnud. Küll aga psühholoogiast nende sees. Ja se tükk oli mõnus.

Samuti oli kiitmist väärt keelekasutus, mõned väljendid. Märkmikusse panin kirja ‘’Tähtkujud – tähed ei kogune ju mõttega, et ‘’kuulge, oleme nüüd lõvi’’. Nemad kulgevad oma rada. Vaid maised mõistused näevad selles maagilisi mustreid’’. Ma vist muutsin sõnade järjekorda või midagi, aga põhimõte on selge.

 

Foto allikas: plakatifoto