LavastusMidagi tõelist
Lavastaja:  Andres Noormets
Teater:  Teater Vanemuine
Kestus:  2 tundi ja 20 minutit
Esietenduse kuupäev:  9. november
Külastuse kuupäev: 13. november

 

Taustaheliks aeglased südamelöögid.

Istuvad kaks meest ja räägivad oma lugu.
Kaks täiesti erinevat meest ja kaks täiesti erinevat lugu.  Elust ja tööst ja probleemidest ja rõõmudest..

Ühel mehel hakkab kõik paremini minema: tutvus naisega, otsustas kokku kolida naise juurde ja hoolitseda tema ja ta kahe lapse eest, sest naine on ise alkohoolik… aga armastus on ju armastus.
Teisel mehel on täisväärtuslik pere olemas, aga selle pere sisu on olematu. Partnerid on õnnetud ja läheduse ammu kaotanud, ainult tütar on veel tubli ja annab elule mõtet.
See teine mees üksindusest saavutab pornosõltuvuse, tänu millele ta oma töö kaotab. Otsustab siis see mees tutvumissaidil tutvust leida, et sõltuvus natuke rohkem päriseluks vormida.

Aga siis hakkab lugu ühisele rajale jooksma.
Peaaegu tajumatult, aga nii tabavalt südamelöögid kiirenevad.

Õudne ja valus ja kole lugu. Ent ilusal pealvaataja positsioonil, olnud ülekuulanud mõlemad versioonid tuli tõdeda – keegi neist polnudki halb. Nad mõlemad (tegelt pedofiil ka, aga pedofiili lugu me ei kuulnud, seega talle kaastunnet tekkida ei saa) tegutsesid siiralt heatahtlikest motiividest. Mis siiski ei sega mõnel korral see teine tüüp, kes raha välja pressis, hukka mõista. Eriti, kui ta oma kasutütre paljaks kooris ja pani koridori seisma potentsiaalsete pedofiilide/pettuse ohvrite kõrvale.

Terve etenduse vältel mõlemad näitlejad lihtsalt istusid. Ma pole kindel, kas vahel ka püsti tõusid või mitte, küll aga oskasid nad jutustada nii ilmekalt, detailselt ja veenvalt, et minu peas oli alati selge pilt seletatavast olukorrast. Kuidas keegi mööda tänavat kõnnib või kuidas nad seda motikatüüpi tapavad ja siis verd koristavad… väga värvikalt.

Põhimoraalina tooks välja mõtte sellest, kuidas kõik on omavahel seotud ja et igal lool on mitu poolt ja et karma on teema. Kõik tuleb kaarega tagasi, varjatult (hiljem avaldatavalt) mõjutades su naabrit

Teine vaatus hakkas  venima, läks liiga kriminaalseks tapmise ja lapse vargusega ja lõpp oli juba väga etteaimatav, ent väga ilus.

 

Foto allikas: Maris Savik