LavastusVari
Lavastaja: Leino Rei
Teater:  NUKU Teater
Kestus:  45 minutit
Esietenduse kuupäev:  29. september
Külastuse kuupäev: 5. oktoober

 

Endiselt vaimustuses sellest, kuidas NUKU teatris liigutatakse asju. Seekord etendus ‘’Vari’’ varjuteatrina (pool sellest vähemalt.

Ootamatult sain aru, et olin sattunud vene keelsele etendusele. Minu meelest oli see esimene kord, kui ma NUKU teatris venekeelset näidendit nägin.

Muinasjutte olen oma elu algusest armastanud. Eriti siis kui emme luges enne magamaminekut need mulle superilmekalt ette.
Huvitav on jälgida, kui erinevalt mõistan ma muinasjutte nüüd. Ei ütleks, et ‘’Vari’’ oli mu lapsepõlve lemmiklugusid aga kuidagi olen ma sellest kursis küll. Tollal ta ilmselt ei kõnetanud üldse, muidu oleks mäletanud ju paremini.

Seekord aga andis loo teema veel ühe suure teema lahkamiseks iseendaga. Inimese vari ehk pimedad aspektid endas. Võibolla on see vari see osa sinust, mida sa ei taha, et ta seda oleks. Või see osa sinust, mille olemasolu oled sa püüdnud eirata ja eemale lükata nii kaugele, et tunduks, nagu seda polekski enam olemas, et sellega mitte tegeleda.

Lugu ise oli luuletajast-kirjanikust, kes läks soojale maale inpiratsiooni otsima. Ma ei tabanud täpset motiivi, miks vari inimesest eemaldus. Kirjanik nägi kaunist muusat, päris poeesiat, seda, mida käega katsuda ei saa ja liiga lähedale talle ei pääse – ta haihtub… Aga inimese vari pääses talle palju lähemale.
Mis Varju ja Poeesia vahel juhtus ma ka ära ei tabanud.

Aga valus oli hiljem. Kui vari rikkaks sai kurjadel viisidel, tuli oma inimese juurde midagi tahtma. Kuidagi siis juhtus nii, et inimene hakkas oma varju varjuks.
See on nii sügav, et mul on vaja palju rohkem teemaalast ülevaadet, kui mul olemas on.

Olnud chillinud koos mõnda aega, leidis vari endale sobiva kaaslase kooseluks. Sebis ära. Oma inimese lasi panna vangi.

Esimene kord, kui ma nägin nuku-varjuteatrit. Väga lahe. Ja tekst oli väga ilus.
Aga kõik see on minu jaoks nii ebaoluline, kui teema ise on mõtlemist ja analüüsimist väärt. Mu aju automaatselt ei võta arvestusse muud, et liiga palju informatsiooni poleks setestamiseks. Kui on palju koostisosi siis tihti tahaks oksendada, sest aju teab juba eelnevalt, et seedida on raske, ja siis ei taha neid sisse ka lasta.

 

Foto allikas: koduleht