Lavastus: Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas
Lavastaja: MIM
Teater: Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAALi koostöös
Kestus:  2 h 40 min
Esietenduse kuupäev: 19. jaanuar
Külastuse kuupäev: 21. jaanuar

 

Ma ju isegi ei teadnud, et nii on võimalik. See on juba palju lähemal sellele, mida ma olen tahtnud näha. Näha ennast vaimustuses. Juba kuulates palvet telefonid välja lülitada, ma mõistsin, et siit tuleb midagi toredat. Inimesed on tohutut vaeva näinud. Mitmekihiline. Laiahaardeline. Samuti, ma hakkan vaikselt kokku saama puslet, et miks teater vahest toredam on kui kino.

See ooper sobib imepäraselt igast vanusest ja igas tegevusvaldkonnast inimestele. Klassikat, ajalugu. Väga ilus kompositsiooniline lahendus. Sobilik huumor. Innovatiivsed tehnilised/kunstilised efektid. Esmaklassilised elusad helid. Ma olin natuke kurb, et ma orkestrit ei näinud (aga see vist käibki nii). Ma tahtsin jälgida igat detaili. Ja ma oletasin, et vokaal tuleb luulelisem.. aga me elame ju tänapäevas.

Manfred MIM tundub olevat väga huvitav kuju. Tema mõtted olid tõenäoliselt tõepoolest ajast ees. Ja tekkimis- ja arenemisteooriad on alati huvitavad, kui nad on lahti seletatud ja põhjendatud.

Etenduse tegevustiku struktuur oli väga osavalt üles ehitatud. Pinge ja huvi kasvas. Kui ma hakkasin mõistma, et varsti on ajaliselt lõpp käes, ma tahtsin näha rohkem. Umbes see tunne, kui sa vaatad lemmikseriaali, oled eelviimasel episoodil ja sa ei kujuta ettegi, millal uus hooaeg tuleb ja kas tuleb üldse. Positiivne emotsioon tekkis ka sellest, et neil oli täielik kontroll minu tähelepanu juhtimisel. Kui olin maksimaalselt keskendunud esiplaanile, taga miskit väikest muutus mulle märkamatult ja oli hetkega täiesti teine atmosfäär.

Visuaalselt meeldejäävaim stseen oli paganate ja ristisõdijate vaheline võitlus. Kahjuks mina istusin üsna ääres ja vaatepilt sealt polnud täiuslik. Aga siiski mõte oli suurepärane. Meeldiv oli ka see, et paganad olid ratsionaalsed ja teaduspõhised. Ja väga väga ilusad. Kui nad oleks veel laulnud, mu süda oleks ära sulanud.

Arusaamatuks jäi stseen, kui peale laulupidu naised kollases hulluks läksid. Võibolla on põhjuseks lihtsalt see, et Eesti ajaloost tean ma võrdlemisi vähe. Ma ei liialda, kui teatan, et huvi suurenes, ja ma tõenäoliselt loen selle ‘’Hõbevalge’’ ka millalgi varsti läbi.

Foto allikas: Ooperi “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas” tutvustus