LavastusSüdamest sündinud
Lavastaja:  Maria Peterson
Teater:  TAI projekt
Kestus:  2 tundi ja 30 minutit
Esietenduse kuupäev:  4. november
Külastuse kuupäev: 16. november

 

Saali sisse laskmist oodates uurisin kavalehte, milles oli veidi lahti mõtestatud lapsendamise teema. Toodud välja palju mõisteid koos seletustega.
Lugesin ja olin juba valmis pisaraid valama.

Ette astusid kolm näitlejat kandes ette erinevate inimeste või paaride lugusid lapsendamisest. Lugude ettekannete vahel kuulsime laste lugude diktofonisalvestisi, mis küll ei olnud samade lugudega otseselt seotud, kuid emotsionaalselt ja mõtteliselt käisid väga sobivalt kokku.

Näitlejad kehastusid võlukombel teisteks inimesteks, ma ei mõelnudki alguses, et nad näitlevad. Eriti liigutav oli tumedapealise naise etteaste, kus tal endal läksid silmad märjaks ja kulmud veidi värisesid sügavast emotsioonist. Selline asi ei jätnud vist kedagi külmaks.

Lapsendamisest räägiti piisavalt laialt. Ei jäänud tunnet, et keegi sunniks mind mõtlema lapsendamise peale. Pigem rõhutati üleüldist armastuse jagamist, mida tundsin eriti hästi hoolduspere loost heledapäise naise ettekandes. Hingelõhestav oli mõelda kaasa selle peale, et ühel inimesel on nii palju armastuse energiat, et ta vabatahtlikult jagab seda veel 10 esmapilgult täiesti võõra inimesega, lubades siis neil inimestel saada tema perekonnaks… omades juba ise ühte 5-lapselist.

Inspireervalt ja õpetlikult käsitleti laste kasvatamist, (vähemalt mina, kes nii väga püüab läbi oma kasvatamis-kasvamis-mustrite kaudu endast ja maailmast aru saada, kuulasin suure tähelepanuga,) kui palju kannatlikkust, enesekontrolli, mõistmist, empaatiavõimet, sisemist vabadust avanemiseks peaks olema inimesel, kes on üks sobiv kandidaat lapsevanemaks.

Tagasi maapinnale tõi mitmekorde mainimine sellest, et tegelikult tuleneb see siiski isiklikest vajadust tunda neid suuri tundeid, et keegi sind vajab, et sa oled välja teeninud ressursid eksisteerimiseks, et sa pole täitsa tühi koht, et sind ikka armastatakse. Et noh, kuigi alguses nii tundus, tuleb välja, et see polnud püüdlus kedagi veenda absoluutses altruismis.
On ilus tegu võtta vastu otsus ja vastutus panustada oma aeg ja energia armastusse.

 

Foto allikas: plakatifoto