Lavastus:  Suur maailmateater
Lavastaja: Lembit Peterson
Teater:  Theatrum
Kestus: 1 tund 30 minutit
Esietenduse kuupäev:  19. september
Külastuse kuupäev: 22. september

 

Ma ei tea, mis toimub hinges.
Kas projekti lõppu lähenemine on see, mis mõjub nii
Sest kuni  mõte kestvast tööst veel ringles,
Kõik näis keeruliselt lihtsana leppimiseks.
Vaid nüüd, kui mõistan taas ma,
Et kõik on mööduv ja et mööduja
Saab kord vabaks kõigest ja
Siis nutab, et loll oli…

Selle luuletusega tahan ma öelda lisaks kõigele muule ka seda, et eesti keeles kirjutada iLuSaiD luuletusi või vähegi riimuvaid ilusaid tekste pole üldse lihtne. Ja eesti keelt ilusalt kõlama panna minu arust pole ka just igapäevahobi enamikel. (Seda oma luuletust ma ilusaks ei pea, aga armastan ikka)
Tõenäoliselt tõlkijal oli väga oluline roll, millega ta sai suurepäraselt hakkama. Lausa nii, et inspireeris mind eesti keeles luuletusi kirjutama (seda on juhtunud väga harva, ehk umbes kaks-kolm korda elu jooksul).
Justkui klassika, mida igaüks võiks näha. Väga meeldiva keelekasutuse ja kõnestruktuuriga ja mõttekäsitlusega.

Jalad ei mahtunud ära, istuda oli väga ebamugav. Alguses tajudes ebamugavusi püüdsin leida uinumispoosi, sest peale kõige muu etendus oli veniv ja aeglane ja tundus etteaimatav. Kui oleks ma seda tükki oma aasta alguses näinud, poleks ma üldse midagi tajunud.

Ühelt poolt tundub, et see on päris lihtne vorm. Lava on puhas, kahekorruseline, valgust pole palju; näitlejate riided on täiesti neutraalsed (väljaarvatud jumalal, kelle eripäraks oli ka ainult kroon). Huvitav, kuidas mina, visuaalse inimesena, rahule jäin sellise trikiga. Väga rahule. Ma vist ei mäletanud suht kohe peale etenduse nägemist, mis seal toimus, aga mõte kandus üle nii puhtalt ja nii sügavalt sama sügavale minu sisse.
Mulle tundub, et seda enam on keeruline ja vastutusrikas töö ühte lavastust nii seada, et vaatajat ei häiriks või hoopis ei meelitaks miski muu peale sõnumi.

Oskamata selgemini seletada ma jään oma arvamuse juurde, et see oli imeline.
‘’Suur maailmateater’’ oli väga huvitav kogemus (nagu iga etendus viimasel ajal)

 

Foto allikas: plakatifoto (sest ma olen laisk ega hakka ju ometi norm pilte otsima)